![](https://i0.wp.com/farosomogenias.gr/wp-content/uploads/2022/10/308826722_5860858337266448_853607253169539674_n-1-653x439-1.jpg?fit=653%2C439&ssl=1)
Για την προβολή του ελληνικού Πολιτισμού στην Αυστραλία
![](https://i0.wp.com/farosomogenias.gr/wp-content/uploads/2022/10/308826722_5860858337266448_853607253169539674_n-1-653x439-1.jpg?resize=653%2C439&ssl=1)
Εγκάρδια και εποικοδομητική συζήτηση με την Αντιπροέδρο της Ελληνικής Ορθόδοξης Κοινότητας Νέας Νότιας Ουαλίας και Πρόεδρο του Ελληνικού Φεστιβάλ Σίδνεϋ, την κ. Nia Karteris που βρίσκεται στην Αθήνα είχε ο Γενικός Γραμματέας Απόδημου Ελληνισμού και Δημόσιας Διπλωματίας, κ. Ιωάννης Χρυσουλάκης.
Ο κ. Χρυσουλάκης συνεχάρη την Nia Karteris, δεδομένου ότι το Ελληνικό Φεστιβάλ Σίδνεϋ, αποτελεί αναμφισβήτητα μία από τις πλέον σημαντικές πολιτιστικές δράσεις της ελληνικής Διασποράς. Είχε επίσης την ευκαιρία να τη συγχαρεί – με την ιδιότητά της ως Αντιπροέδρου της Ελληνικής Ορθόδοξης Κοινότητας Νέας Νότιας Ουαλίας – για την πολυσχιδή και εξαιρετικά αξιόλογη δράση της Ελληνικής Ορθόδοξης Κοινότητας Νέας Νότιας Ουαλίας, η οποία με εντιμότητα και συνέπεια προάγει τον ελληνικό πολιτισμό στην Αυστραλία, όπως είπε ο κ. Χρυσουλάκης.
«Η προσφορά τους στον Ελληνισμό είναι πραγματικά ανεκτίμητη και σε αυτό το πλαίσιο συζητούμε ήδη – για το άμεσο μέλλον – τη δυνατότητα συνεργασιών στον τομέα του Πολιτισμού», πρόσθεσε ο Γενικός Γραμματέας.
(www.panhellenicpost.com)